طراحی سایت
دوشنبه 17 بهمن 1401.
امروز

  تلگرام چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟

   

  مطمئناً هیچ کمبودی در برنامه های پیام رسان برای انتخاب وجود ندارد، اما تعداد کمی از آنها به بالاترین سطح رسیده اند. تلگرام یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها است، به‌ویژه برای افرادی که از حریم خصوصی آگاه هستند. پس همه چیز در مورد چیست؟

   

  در ابتدایی‌ترین سطح، تلگرام بسیاری از کارهایی را که از یک برنامه پیام‌رسانی فوری انتظار دارید، انجام می‌دهد، از جمله پیام‌های متنی، چت‌های گروهی، تماس‌های صوتی و تصویری، استیکرها و اشتراک‌گذاری فایل. با این حال، چیزهای بیشتری در زیر سطح وجود دارد.

   

  تاریخچه مختصری از تلگرام

   

  تلگرام در سال 2013 توسط یک جفت برادر به نام های نیکولای و پاول دوروف راه اندازی شد. آنها همچنین بنیانگذاران شبکه اجتماعی محبوب روسی VK بودند، قبل از اینکه شرکت را به دلایل سیاسی ترک کنند.

   

  نیکولای مسئول پروتکل MTProto است که یک طرح رمزگذاری اختصاصی است. این اساساً "سس مخفی" پشت رویکرد متمرکز بر حریم خصوصی تلگرام است. علاوه بر این، این شرکت برای جلوگیری از درخواست داده‌های دولتی، محل استقرار دفاترش را فاش نمی‌کند.

   در سال 2014، تلگرام به 35 میلیون کاربر ماهانه و 15 میلیون کاربر روزانه رسیده بود. تا پایان سال، این تعداد به 50 میلیون کاربر فعال رسید. این برنامه قبلاً روزانه 1 میلیارد پیام را می دید و یک میلیون کاربر در هفته اضافه می کرد.

  رشد جنون آمیز تلگرام ادامه یافت. تا اوایل سال 2016 به 100 میلیون کاربر ماهانه رسید. این تعداد تا اوایل سال 2018 دو برابر شد. در اواخر سال 2021، تلگرام بیش از 70 میلیون کاربر در نتیجه قطعی فیس بوک از جمله واتس اپ به دست آورد. تا مارس 2022، تلگرام 500 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

   

  نصب تلگرام ایکس پلاس

   

  چه چیزی تلگرام را خصوصی تر می کند؟

   

   

  همانطور که قبلاً چندین بار گفته شد، حریم خصوصی بخش بزرگی از تلگرام است. در واقع، این تنها دلیلی است که بسیاری از مردم آن را نسبت به سایر برنامه های پیام رسان انتخاب می کنند. با این حال، دقیقاً چه چیزی آن را خصوصی تر از دیگران می کند؟

   

  تلگرام برای همه چت ها از رمزگذاری استفاده می کند، اما برای " چت های مخفی " فقط از رمزگذاری انتها به انتها استفاده می کند . این یک تفاوت اساسی بین تلگرام و سیگنال است که از رمزگذاری انتها به انتها برای همه چت ها استفاده می کند. تلگرام این کار را به منظور استفاده بیشتر از فضای ابری نسبت به سایر پیام رسان های امن انجام می دهد.

    

  به عنوان مثال، سیگنال، که از رمزگذاری سرتاسر برای همه چیز استفاده می‌کند، مکالمات را بین دستگاه‌ها همگام‌سازی نمی‌کند. مکالمات تلگرام به لطف ابر در بین دستگاه ها همگام می شود. آنها فقط از مشتری به سرور رمزگذاری می شوند.

  یکی دیگر از ویژگی های حریم خصوصی تلگرام این است که نیازی به ارائه شماره تلفن خود ندارید. می توانید یک نام کاربری تلگرام برای اشتراک گذاری با افراد ایجاد کنید و شماره تلفن خود را خصوصی نگه دارید .

   

  در نهایت، تلگرام کد منبع، پروتکل MTProto و API های خود را برای مشاهده در دسترس همه قرار می دهد. مردم می توانند بررسی کنند و ببینند که همه چیز دقیقا چگونه کار می کند. تلگرام نیز در زمینه فروش اطلاعات کاربران نیست. بودجه آن توسط پاول تأمین می شود - نه تبلیغات یا جمع آوری داده ها.

   

  آیا تلگرام رایگان است؟

   

  بله، استفاده از تلگرام کاملا رایگان است. این توسط یکی از بنیانگذاران، پاول دوروف تامین شده است. با این حال، او برنامه هایی را برای چگونگی پایدار کردن تلگرام بیان کرده است.

  در نهایت، تبلیغات در کانال‌های عمومی یک به چند، ویژگی‌های «Premium» برای کاربران قدرتمند و مشاغل، و بسته‌های برچسب پولی وجود خواهد داشت. ویژگی های اصلی چت برای همه رایگان خواهد ماند. ویژگی هایی که رایگان بوده اند رایگان خواهند ماند.

   

  کجا از تلگرام استفاده کنیم

   

  نکته خوب در مورد استفاده تلگرام از ابر این است که می توانید به راحتی از آن در چندین دستگاه و پلتفرم استفاده کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که چت های مخفی فقط در دستگاه ذخیره می شوند و با ابر همگام سازی نمی شوند.

  تلگرام برنامه های رسمی برای اندروید ، آیفون ، آیپد ، ویندوز ، مک ، لینوکس و وب ارائه می دهد. از آنجایی که API تلگرام برای همه در دسترس است، برنامه های شخص ثالث، ربات های سفارشی، تم ها و تعداد زیادی استیکر نیز برای انتخاب وجود دارد.

   

  آیا تلگرام برای شما مناسب است؟

   

  متأسفانه، حتی بهترین برنامه پیام‌رسانی در جهان نیز بسیار بی‌فایده است، اگر کسی که می‌خواهید با او صحبت نکنید، از آن استفاده نمی‌کند . با این حال، اگر حفظ حریم خصوصی یکی از نگرانی‌های بزرگ شماست، تلگرام میانه خوبی برای ترغیب افراد به تغییر آن است.

  از مزایای حفظ حریم خصوصی خوبی برخوردار می‌شوید و در عین حال راحتی همگام‌سازی ابری بین دستگاه‌های خود را دارید. این باعث می شود فروش آن به برخی افراد در مقایسه با چیزهای قفل شده تر مانند سیگنال آسان تر باشد. بعلاوه، تلگرام دارای چندین ویژگی سرگرم کننده پیام رسان فوری مانند استیکر برای بازی است.

   اگر کسی هستید که به حفظ حریم خصوصی اهمیت می دهید اما نمی خواهید برخی از امکانات مدرن را کنار بگذارید، تلگرام یک انتخاب عالی است. قسمت سخت این است که دوستان خود را متقاعد کنید که به شما بپیوندند.